31 Ocak 2011 Pazartesi

Yemek Yemeyi Seven Kişiler Zayfıtır

Ne garip bir başlık değil mi? Böyle yazınca çok saçma olduğunu düşünebilirsiniz. Bir insan hem yemek yemeyi severken hem de nasıl zayıf kalabilir ki? Bu sorunun cevabını bugün öğrendim ve çok mantıklı göründü bana, bakalım siz de öyle düşünecek misiniz?

Rejim yapmak çok zor, yaşamayan bilmez. Sabah kibrit kutusu kadar peynir, ara öğünde 3 badem, 1 kayısı, öglen salata, akşam ızgara tavuk. Yazarken içim daraldı. Saçmalık, allah kimseyi rejim yapmak durumunda bırakmasın. Ben rejim ihtiyacım olan dönemlerde bu şekilde yapamıyorum, kolayı seçiyorum ve çok çok az yiyorum. Mesela akşamları aç sefil yatıyorum, 3 gece midem kazınarak uyuduğumda direk zayıflıyorum. Tabi sonradan kömüş gibi yememek gerekiyor. Vermem gereken kilo miktarı az olduğu için bu taktik işe yarıyor. Ama mesela 20 kilo vermem gerekseydi, kısa süreli açlıkla kilo vermek mümkün olmazdı.

Neyse, bir arkadaşım var, kendisinin çok kilo vermesi gerekiyor. Dönemsel olarak rejime giriyor, 1.ayın sonunda bıkıyor, biraz kilo vermişken rejimi bırakıyor,sonra hoppp yeniden aynı kiloda.
Korkunç bir kısırdöngü içinde yaşayıp gidiyordu. Taa ki değişik bir diyetisyen ile karşılaşana kadar.
Bu diyetisyenin tarzı çok farklı.

Şişman insanların kontrolsüzce yemek yediğini, ne yediğini bilmeden lokmaları hızla ağızlarına attıklarını düşünüyor. Hatta sırf bu nedenle çocuklara TV önünde yemek yedirmeyin, ilerleyen yaşlarda obeziteye kadar giden kilo sorunları yaşayabilir diyor uzmanlar.
Bu diyetisyene göre yemek bir rituel, sonuna kadar tadına varılması gereken bir seans. Yavaş ve küçük lokmalar halinde, ne yediğini farkederek yiyin diyor. Az yiyin ama istediğiniz her şeyi yiyin. Düşünerek, zevk alarak, tadına vararak diyor. Eğer yemekhanede o gün çıkan tatlı sevdiğiniz ve iyi yapılmış bir tatlı değilse, sırf yemiş olmak için yemeyin diyor. Bu da demektir ki bizim yemekhaneden tatlı yenmez. Bir de akşam 20:00 sonrasında kesinlikle bir şey yemeyin, ne meyve, ne sebze, ne de tabi ki abur cubur.

Yemek yemeyi seven kişiler, bunu tadına vararak yaptıkları için karınları doyunca farkedip yemeyi kesiyorlar. Oysa bilinçsizce yemek yiyen kişilerin karnı doyunca beyne"doyma" sinyali gitmiyor ve yemeye devam ediyorlar.
Bu paylaşım sonrası bende bir aydınlanma oldu. Akşam eve gelince biraz pilav ve biraz da kıymalı bezelye yemeğini zevk alarak yedim. Sonra bir tane de mandalina yedim, görseniz bir tokum bir tokum şimdi.
Hadi bakalım hayırlısı...

4 yorum:

minimalist dedi ki...

çok doğru bir tespit...ben de son bir yılda 8-9 kilo verince şimdi bunu kontrol altında tutma çabasında cebelleşiyorum... ekseriye haftada 2 akşam yemek yemiyorum onun yerine konfleks ve meyve yiyorum; bir de ekmeğe dikkat ediyorum.ama yemek yemeğe gerçekten bayılıyorum :)))

Bero dedi ki...

Minimalist, ac karnına yatmanın bende yarattığı gurur paha bicilemez :)
güzel yemeyi kim sevmez ki di mi ama :)

Aslısın dedi ki...

Çok mantıklı hatta o kadar doğru ki her yemem yiyişimde sevdiğimden mi yoksa başka bir şeyden mi yediğimi sorgulayacağım.

Bero dedi ki...

Ben de o zamandan beri sorguluyorum. Ama bazen ipin ucu kaçıyor, o ayrı